Zadaj kód: VELKANOC a získaš zľavu 20% na tvoj nákup!

Hneď úvodom musíme skonštatovať, že je veľmi nepravdepodobné, aby bol tvoj iPhone „nakazený vírusom“. Doposiaľ nikdy sme nepočuli o tom, že by mal niekto v iPhone vírus.

iPhony si celkovo nesú veľmi dobré hodnotenie a pokiaľ hovoríme o vírusoch tak sa považujú za bezpečné zariadenia. Hackerov však netreba podceňovať a preto sa poď spoločne s nami pozrieť na to, či má tvoj iPhone vírus a čo s tým môžeš urobiť.

K každom jednom iPhone sa od výroby nachádza App Store. Prostredníctvom neho si užívatelia sťahujú do svojich mobilov rôzne aplikácie, hry a pod. App Store sám preveruje potencionálne hrozby a ak dôjde k nejakým chybám tak tieto následne vyrieši operačný systém iOS.

Väčšina úspešných malvérových útokov na telefóny iPhone bola zameraná na modely, ktoré boli prerušené jailbreakom, čo umožňuje prístup k softvéru, ktorý zamestnanci spoločnosti apple nekontrolovali. V takýchto neoficiálnych obchodoch s aplikáciami je oveľa väčšia pravdepodobnosť, že budú trpieť vírusmi a škodlivým softvérom. Dobrou správou v oboch prípadoch je, že štruktúra karantény iOS by mala zabrániť malvérovému útoku získať prístup k iným aplikáciám alebo k základnému operačnému systému.

Ak máte problémy s výkonom vo všeobecnosti alebo s konkrétnymi aplikáciami, je to oveľa pravdepodobnejšie spôsobené chybou ako škodlivou hrozbou a možno ich napraviť niečím tak jednoduchým, ako je reštartovanie zariadenia alebo spustenie aktualizácie softvéru.

Malvérové útoky a vírusy ti rozhodne neoznámia svoju prítomnosť kvôli tomu, aby si si neuvedomil, že sú v tvojom systéme. Existujú však určité  abnormality, ktoré môžu naznačovať, že sú tam. Stojí za to si pamätať, že niektoré z faktorov uvedených nižšie sa zvyčajne môžu vzťahovať aj na problémy s hardvérom alebo softvérové chyby, takže ak ich uvidíš, neznamená to automaticky, že máš vírus.

Náhle zvýšenie využívania dát alebo hovorov

Malvér sa často pokúša uniesť tvoj iPhone a uskutočňovať hovory na prémiové čísla, odosielať dáta alebo sa dokonca podieľať na ťažbe kryptomien, čo všetko vyčerpá tvoje dáta alebo ťa nepríjemne prekvapí, keď príde účet za telefón. Ak to zistíš, je veľmi veľká šanca, že je tvoje zariadenie infikované.

iPhone sa bezdôvodne zahrieva

Ak si niekedy na svojom iPhone hral graficky náročnú hru, budeš vedieť, že všetky s tým spojené veci môžu spôsobiť, že sa zariadenie poriadne zahreje. Ak uvidíš toto správanie, keď iPhone nerobí nič mimoriadne náročné, je možné, že vírus spúšťa procesy na pozadí. Skús zariadenie vypnúť a zapnúť, aby si vylúčil spustenú aplikáciu, ktorú je potrebné resetovať.

Nové aplikácie, ktoré si nepamätáš, že si nainštaloval

Jedným z jasných náznakov prítomnosti škodlivého softvéru v tvojom systéme je, keď si všimneš, že sa zobrazujú aplikácie, ktoré si nenainštaloval. Je dobré ich okamžite odinštalovať a zistiť, či to pomôže vyriešiť ďalšie problémy.

Náhle poklesy výdrže batérie

Ak sa výdrž batérie rapídne zníži, môže to znamenať, že malvér spotrebováva systémové zdroje, čo zase vyčerpáva energiu. Skús skontrolovať stav batérie v časti Nastavenia > Batéria > Stav batérie a nabíjanie, aby si zistil, či ide o hardvérový problém alebo potenciálnu infekciu.

Náhodné vyskakovacie správy

Prijatie vyskakovacích okien z ničoho nič môže byť znakom toho, že s tvojim iPhonom nie je všetko v poriadku. Môže to byť spôsob, ako ťa oklamať, aby si dal povolenie na veci, pretože text, ktorý čítaš, nemusí byť nevyhnutne taký, s ktorým súhlasíš. Ak sa obávaš, že niečo nie je v poriadku, vypni a znova zapni iPhone, aby si zistil, či kontextové okno nezmizne.

Aplikácie často padajú 

Opäť to môže byť problém so systémom alebo potenciálne s pamäťou v tvojom iPhone, ale je tiež možné, že malvér spôsobuje neustále zlyhanie určitých aplikácií. Skús aktualizovať aplikácie, aby si zistil, či to pomôže.