Fanúšikovia iPhonu si aj tento rok opäť prídu na svoje. Na pulty totiž práve v tieto dni prichádza horúca novinka v podobe štvorice modelov nového iPhonu 15.

Zariadenia Apple patria už tradične k svetovej technologickej špičke, o tom, samozrejme, niet žiadnych pochýb, a potvrdilo sa to i tento rok s nástupom novej rady iPhone 15. Viaceré prvky znamenajú ďalší posun v technologickom vývoji, do ktorého už historicky spoločnosť Apple nemálo investuje. Septembrový predaj je práve na začiatku, poďme sa preto pozrieť na viaceré zaujímavé detaily o tom, čo presne od iPhonu 15 očakávať, na čo sa tešiť i prečo doň investovať. Stojí to totiž za to!Doslova historická udalosť: Apple mení port na USB-C!

Jedným z najväčších hajlajtov tohtoročného iPhonu je zrejme historická zmena portu z typického Lightningu na univerzálny USB-C port. Apple oznámila, že Lightning tak definitívne končí! Jedným z dôvodov je zrejme práve budúcoročná zmena legislatívy v EÚ, ktorá tento druh pripojenia bude vyžadovať od všetkých. Prechod na univerzálny konektor USB-C však prinesie i ďalšie zaujímavé výhody: pri Pro modeloch bude konektor slúžiť nielen na nabíjanie a pripojenie slúchadiel, no aj na prenos dát s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s. Pôjde tak o prvé smartfóny s podporou podobnej technológie.Mení sa dizajn iPhonu 15?

Každoročne sa rieši dizajn iPhonu, a nie je tomu inak ani tento rok. iPhone 15 na pohľad vyzerá podobne ako minuloročný iPhone 14, nájdu sa však viaceré zmeny v detailoch. Veľkosť sa nemení, no tvar je mierne zaoblenejší. Novinkou je matná konštrukcia zadného farebného skla ozvláštnená jemnou textúrou. Lesklý dizajn je minulosťou, sklo je totiž tvrdené špeciálnym procesom a to mu dodáva nový matný look. iPhone 15 by tak mal byť rozhodne odolnejší a ergonomickejší - lepšie uchopiteľný do ruky. Displej pokrýva odolný materiál - Ceramic Shield, ktorý má predstavovať vôbec najtvrdší materiál použitý na displeji smartfónu.

A je to tu! Prišiel aj dlhšie očakávaný titán. Nájdete ho na prémiových modeloch Pro, kde výrobca na rámoch iPhonov použil po prvýkrát pevný a ľahký letecký titán. Zvyšok zariadenia je vyrobený zo 100 % recyklovaného hliníka. I keď vývoj smeruje k pevnej konštrukcii a väčšej odolnosti zariadení, recenzie napriek tomu odporúčajú uložiť smartfón do kvalitného obalu na iPhone 15. Najnovšiu ponuku – obaly na iphone 15 nájdete aj u nás na RFOUR.sk.Niečo málo o výkone a zase jedno prvenstvo Apple!

Poďme sa teraz pozrieť na nadupaný výkon pätnástky, ktorý rozhodne stojí za to spomenúť. Základné nové iPhony 15 disponujú minuloročným čipom A16 Bionic. Mali ho už prémiové modely iPhone 14 Pro. Čo však prichádza ako prevratná novinka je úplne nový čip A17 Pro, umiestnený v iPhonoch 15 Pro a Pro Max. Ide o najvýkonnejší procesor vyrábaný 3nm technológiou, ktorý bol po prvýkrát integrovaný v smartfóne či nejakom zariadení vôbec. Ako Apple uvádza, svojím výkonom sa údajne má podobať niektorým high-end počítačom. Toto prvenstvo by malo z Pro verzií iPhonu 15 urobiť, spolu s úplne novým grafickým čipom, najvýkonnejšie smartfóny, vhodné napríklad aj pre hranie hier. Na vylepšený výkon, ktorý poskočil o dobrých 20 % sa môžete už teraz tešiť!Excelentná fotografická výbava

Medzi dve najväčšie priority Apple, ako uvádzajú zdroje a samotná spoločnosť, patrí jednak uhlíková neutralita výroby a dodávateľského reťazca Apple, ktorú chcú dosiahnuť do roku 2030, a jednak už tradične excelentná fotografická výbava iPhonov. Preto sa aj nové iPhony 15 môžu pochváliť viacerými vylepšeniami. Samozrejme, prím hrajú už tradične prémiové verzie Pro a Pro Max.

Hlavný zadný fotoaparát ostáva na 48 Mpx, no je vylepšený pre kvalitnejšie snímky i v horších svetelných podmienkach, pričom pribudol špeciálny 24 Mpx mód s vylepšeniami detailov, dvojnásobné priblíženie zoomu alebo 12 Mpx ultra-širokouhlý snímač. Funkcionalita sa vycibrila pri automatickom portrétovom móde, ktorý rozpozná tvár, automaticky zosníma hĺbku obrazu a umožní dodatočné ostrenie alebo rozmazanie v aplikácii Fotky, čo je tiež veľmi pozoruhodná nová funkcia.

iPhone 15 Pro a Pro Max disponujú podľa Apple doteraz najlepšou fotografickou výbavou. Za zmienku rozhodne stojí až 5-násobný optický zoom, ktorý sa objavuje prvýkrát v podobe moderného teleobjektívu na verzii Pro Max! Kvalita fotografií, ako sa predpokladá, sa tak zrejme priblíži k mnohým zrkadlovkám či profesionálnym fotoaparátom. Budúci rok by ho mal dostať aj iPhone 16 Pro.

Absolútnou novinkou je možnosť záznamu Spacial trojrozmerného (3D) videa pre Apple Vision Pro (nová virtuálna realita), ktorá bude sprístupnená niekedy začiatkom roka. K dispozícii je 4K60 ProRes video s natáčaním priamo na iPhone alebo na externé zariadenie cez nový USB-C konektor.Na iPhone 15 Pro Max sa čaká aj mesiace!

Pokiaľ ste si robili zálusk na iPhone 15 Pro Max model s tetrapriestorovým fotoaparátom s modernizovaným teleobjektívom, už teraz sa naň má čakať údajne niekoľko týždňov až mesiacov. Práve teleobjektív je dôvodom, prečo nie je na pultoch dosť kusov. Enormný záujem definitívne predbehol model minuloročného iPhonu 14 Pro Max, za čo zrejme môže práve nová excelentná fotografická výbava s 5-násobným optickým zoomom. Tak čo, kúpite si iPhone 15 aj vy?